LPJ-300SP
Packaging : Bulk
Voltage Rating AC : 600 VAC
Product Category : High speed fuses
Mounting Style : Holder
Termination Style : Knife Blade
Body Style : Cartridge Blade Fuses
Current Rating : 300 A
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Series : LPJ-SP
RoHS : ROHS compliant
Indicator Style : Without Indicator
Interrupt Rating : 300 kA
Fuse Size / Group : Low-Peak
Product : Class J Fuse
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : LOW PEAK CLASS J T/D - Fuse-link, low voltage, 300 A, AC 600 V, 300 kA, 54 x 151 mm, J, UL, time-delay