06R075BPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.23 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 6 VDC
Series : USBR
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.3 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 6V .750A POLY RADIAL LEADS