PTR060V0090-TR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.31 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.9 A
Trip Current : 1.8 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC PPTC 60V 0.9A Radial