ATTINY461V-10SUR
Shenzhen Chive Electronics Co., Ltd.
Contact Now
ATTINY461V-10SUR
  • 1
Packaging : Reel
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
ADC Resolution : 10 bit
Processor Series : tinyAVR
Package / Case : SOIC-20
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Data Bus Width : 8 bit
Core : AVR
Data RAM Size : 256 B
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Program Memory Size : 4 kB
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Manufacturer : Atmel / Microchip Technology
Description : 8-bit Microcontrollers - MCU 4K FL 256B EE 256B SRAM ADC 10MHZ 1.8V